PODSUMOWANIE SZKOLNYCH DZIAŁAŃ
W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII
DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY
Od 8 października do 19 listopada br. trwała kampania społeczna Dzieciństwo bez przemocy, której celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce.
Jesteśmy społecznie odpowiedzialni i chcemy tworzyć świat, który będzie bezpieczny dla dzieci. Dlatego też nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez przemocy organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Akcja miała na celu uwrażliwić społeczeństwo na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, przeciwdziałać przemocy wobec dzieci i promować ideę uważnego rodzicielstwa.
Głównym Partnerem kampanii była Rzeczniczka Praw Dziecka. Wydarzenia honorowym patronatem objęli również: Marszałek Sejmu RP, Szymon Hołownia, Marszałek Senatu RP – Małgorzata Kidawa - Błońska oraz Ministra ds. Równości – Katarzyna Kotula.
W okresie trwania kampanii panie: pedagog specjalny i psycholog szkolny przeprowadziły w każdej klasie wiele inicjatyw, skupiających się na:
- uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wzroście wiedzy i świadomości uczniów na temat przemocy,
- wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- kształtowaniu umiejętności związanych z rozpoznawaniem przemocy i agresji,
- eliminowaniu zachowań agresywnych,
- uczeniu sztuki odmawiania i niepoddawania się presji,
- kształceniu umiejętności konstruktywnego wyrażania emocji,
- kształceniu umiejętności właściwego reagowania na agresję,
- umiejętnym radzeniu sobie w sytuacjach zetknięcia się z przemocą, były to:
- lekcje online dla całych klas IV-VII, podczas których uczniowie i uczennice mogli zgłębić tematy dotyczące relacji rówieśniczych, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami psychicznymi: Z jakim tematem mogę się skontaktować z telefonem zaufania?; Przemoc? Reakcja i telefon zaufania; Sieciakowa lekcja: Internet bez przemocy,
- pogadanki i warsztaty w klasach 0-VII: Przemoc - przeciwdziałaj i zareaguj.
Podczas tych spotkań omówiono problematykę przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy oraz przemocy domowej. Uczniowie rozmawiali, jak postępować, gdy stają się ofiarami przemocy, jak reagować jako świadkowie oraz gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach. Odgrywając scenki wcielali się w różne role, szukali konstruktywnych rozwiązań.
W klasach I-III oraz w grupie dzieci z oddziału zerowego rozmowy miały na celu wyposażenie najmłodszych w wiedzę i umiejętności rozpoznawania zagrożeń oraz skutecznego reagowania na nie. Szczególną uwagę zwrócono na zachęcanie dzieci do zwracania się o pomoc do dorosłych oraz otwartego mówienia o trudnych sytuacjach. Poruszono także kwestię zaufania do opiekunów i nauczycieli jako osób, które zawsze mogą służyć wsparciem.
Podczas zajęć podkreślano, jak ważne jest promowanie atmosfery bezpieczeństwa w środowisku szkolnym oraz roli współpracy między dziećmi, nauczycielami i rodzicami w przeciwdziałaniu przemocy.
Kampania zakończyła się 19 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci. O godzinie 17:00 tego dnia, fasady budynków i okna mieszkań w całej Polsce rozświetliły się na czerwono – symbolizując sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci.
Koordynatorzy kampanii w szkole:
Emilia Mitura, Agnieszka Rusin