EKO TYDZIEŃ
W dniach 22-26 kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczcić małymi akcentami Światowy Dzień Ziemi, który, jak co roku, przypada na końcówkę kwietnia.
Akcja wynikła z potrzeby włączenia uczniów do działań na rzecz ochrony środowiska, zachęcenia ich do pogłębienia wiedzy na temat problemów ekologicznych. Każdy dzień tygodnia przebiegał pod innym hasłem. W poszczególnych dniach obowiązywał inny kolor ubioru, który obligował zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Tydzień ekologiczny był również motywacją do korelacji międzyprzedmiotowej.
Pierwszego dnia, czyli 22 kwietnia, przypadał Światowy Dzień Ziemi.
O godzinie 9.00 cała społeczność szkolna, zaopatrzona w worki do segregacji odpadów, wyruszyła oczyścić swoją małą Ojczyznę. Stało się już tradycją w naszej szkole, że dwa razy w roku włączamy się do ogólnopolskiej akcji “Sprzątamy Dla Polski”. W trakcie sprzątania każda klasa miała też za zadanie wymyśleć hasła promujące działalność ekologiczną.
Na lekcji geografii uczniowie klasy VI wyszukiwali informacje o czasie rozkładu poszczególnych odpadów, po czym uczniowie klasy VIII stworzyli plakat pod hasłem: “Ile czasu potrzeba, żeby rozłożyły się śmieci?”
Natomiast na lekcji plastyki klasa IV i VI wykonała plakaty nawiązujące do naszej planety.
Tego dnia stroje uczniów, nauczycieli i pracowników zabarwiły się na kolor brązowy.
Drugi dzień przebiegał pod hasłem Dzień Zdrowia.
Uczniowie przynieśli owoce, mleko, jogurty, z których podczas lekcji techniki, wykonali przepyszne zdrowe koktajle. Grupa Pszczółki oprócz koktajli serwowała też kolorowe szaszłyki owocowe.
Odbyło się również spotkanie ze szkolną pielęgniarką, która rozmawiała z uczniami na temat zdrowia, witamin. Wszyscy utrwalili sobie zasady związane z zachowaniem i utrzymaniem zdrowia. Pani Halina zwróciła szczególną uwagę uczniów na zasady związane z prawidłowym odżywianiem i znaczeniem ruchu, szkodliwością nałogów.
Również podczas lekcji wychowania fizycznego poruszane były zagadnienia związane z wpływem aktywności fizycznej na zdrowie człowieka.
Interesująco przebiegła też lekcja języka polskiego w klasie V i VI pod hasłem: “Poezja z odzysku inaczej BLACKOUT POETRY”. Uczniowie tworzyli poezję z odzysku. Twórczo wykorzystali egzemplarze książek, które nie nadawały się już do użytku. Każdy otrzymał kartkę książki, zaznaczał słowa, które połączyły się w poetycki obraz. Dzięki temu stare treści dostały nowe życie.
W tym dniu dominował pomarańczowy kolor ubrań.
Trzeci dzień to Dzień Wody. W szkole królował kolor niebieski.
“Pamiętaj człowieku młody, nie wolno marnować wody” - pod takim hasłem podczas lekcji przyrody uczniowie klasy IV wykonali plakat promujący zachowania wpływające na oszczędzanie wody codziennymi czynnościami.
Klasa I dowiedziała się o “Historii kropli wody”.
W klasie II poruszane były tematy: “ Ile gdzie jest wody ? - woda jako główny składnik organizmów i produktów odżywczych”.
Klasa III omówiła “Zasady krążenia wody w przyrodzie”.
Czwarty dzień naszego ekologicznego tygodnia rozpoczął się od podarowania uśmiechu każdemu, kto przyszedł do szkoły. Wszyscy otrzymali plakietki - słoneczka z napisem “Uśmiechnij się” . W czwartek świętowaliśmy Dzień Słońca, więc zabarwiło się w szkole kolorem żółtym.
Hasłem przewodnim było “Znaczenie owadów - gdy zginą pszczoły, zginie i człowiek”. W klasie I i II dyrektor szkoły, pani Alina przeprowadziła warsztaty z robienia świec z węzy, czyli z plastra z wosku pszczelego ze wzorem drobnej kraty. Wykonane świece stały się bardzo dekoracyjne i mogły posłużyć jako prezent.
Podczas lekcji informatyki uczniowie klasy IV wykonali prezentację na temat: “Wpływ Słońca na życie na Ziemi”.
Tego dnia również nasze szkolne Pszczółki dowiedziały się dużo o pszczołach, pracy pszczelarza, dzięki prezentacjom wyświetlanym przez wychowawczynie.
Ostatni dzień naszego ekologicznego tygodnia przypadał pod hasłem Dzień Natury.
O 8.00 rano uczniowie klas III-VIII powitali na placu szkolnym ekipę “Partyzanci Lubelszczyzny”, która zabrała ich do pobliskiego lasu na warsztaty survivalowe. Uczniowie otrzymali cenne wskazówki, jak przetrwać wśród natury bez pomocy nowoczesnych urządzeń. Zwieńczeniem zajęć było wspólne ognisko na placu szkolnym.
W klasach młodszych uczniowie malowali plakaty pod hasłem: “O przyrodę dbaj, by na Ziemi był raj!”
W świetlicy skonstruowano rzeźbę z butelek plastikowych, zawisły też gazetki promujące działania korzystne dla natury.
W tym dniu ubraliśmy się na kolor zielony.
Miniony tydzień to duża dawka wiedzy na temat edukacji ekologicznej, ochrony środowiska, zdrowego trybu życia i promocji codziennych działań w zgodzie z naturą.
Koordynator projektu - Emilia Mitura
Fotorelacja w zakładce Album fotograficzny