• Mediacje rówieśnicze

• Mediacje rówieśnicze w SP w Nasutowie

Mediacje rówieśnicze: jedna z form mediacji, polubownego rozstrzygania sporów. Uczniowie pomagają swoim rówieśnikom w rozwiązywaniu codziennych konfliktów. Mediacja jest dobrowolna i oprócz informacji dotyczących łamania prawa czy zagrażających życiu, całkowicie poufna. Mediatorzy rówieśniczy nie rozstrzygają, nie doradzają oraz nie wymuszają rozwiązań na rówieśnikach. Ponieważ mediacja jest skoncentrowana na leżących u podstaw konfliktu przyczynach sporu, większość mediacji przynosi pozytywny skutek.

Mediacje rówieśnicze - dobrowolne porozumiewanie się stron (uczeń-uczeń) będących w konflikcie w obecności bezstronnego, akceptowanego i neutralnego mediatora- ucznia (superwizja mediatora nauczyciela).

Kim jest mediator rówieśniczy?

To uczeń, który przede wszystkim:

- cieszy się autorytetem wśród kolegów

- nauczyciele darzą go zaufaniem

- reprezentuje wartości respektowane przez szkołę

- posiada odpowiednie przeszkolenie w zakresie mediacji

- stale doskonali swoje umiejętności

- jest otwarty na ludzi i ich odmienność

- stara się nie posługiwać stereotypami w swoim postrzeganiu świata

- szanuje innych, niezależnie od poglądów i wartości jakie wyznaje

- w swoim życiu stara się rozwiązywać konflikty bez przemocy

Mediacje rówieśnicze:

• pomagają na bieżąco uczniom rozwiązać konflikty w środowisku rówieśniczym