• Nagłówek

• Świetlica szkolna to miejsce w którym dzieci z chęcią spędzają czas po lekcjach, w oczekiwaniu na powrót do domu a czasem nawet umawiają się przed lekcjami żeby razem się pobawić.

Nasza świetlica jest sercem szkoły, przestrzenią do integracji.  Tu nie ma podziałów na klasy, tu nie ma podziałów na wiek, tu wszyscy są równi i wszyscy razem się uczą, bawią, rozmawiają, spędzają ze sobą czas czerpiąc od siebie i ubogacając się nawzajem.

Wychowawcy świetlicy przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo dzieci. Oprócz edukacji nabywania różnych sprawności  i rozwoju umiejętności w dziedzinach artystycznych,  ważne dla nas jest również kształtowanie u dzieci kompetencji kluczowych,  wprowadzanie elementów doradztwa zawodowego. Zwracamy również uwagę na przyswajanie, jakże ostatnio zapomnianych, umiejętności praktycznych- nie długo będziemy przyszywać guziki . Młodsze dzieci poprzez różnego rodzaju działania takie jak malowanie, wycinanie, wyklejanie, ćwiczą motorykę małą. Ze starszymi przeprowadzamy treningi pamięciowe i koncentracji, stwarzamy przestrzeń do czytania, odrabiania lekcji czy nauki.

Jednak bezcenne, szczególnie w dobie Internetu są relacje międzyludzkie, bycie razem, spędzanie wspólnie czasu, rozmawianie ze sobą, żartowanie, śmianie się(czasem jednak nie można tak głośno jakby się chciało, bo obok są lekcje). Dla nas każde dziecko jest wyjątkowe i na każde staramy się spojrzeć indywidualnie-odkrywamy i wydobywamy z nich talenty, którymi można się wykazać podczas różnych działań. Tu często wchodzimy w świat wyobraźni, dziewczynki prowadzą dom, są mamami, dziećmi, ciociami,  nauczycielkami,  artystkami a nawet sławnymi piosenkarkami. Natomiast chłopcy,  budują bazy, fosy, maszyny budowlane i rolnicze. Tu poznajemy naszą historię, i tożsamość,  wykonujemy gazetki ścienne, ozdoby choinkowe, zakładki do książek,  stroiki,  witraże, bransoletki i breloczki z koralików, wyklejamy, wycinamy, malujemy. Każdy znajdzie coś dla siebie gdyż nasz program jest bogaty i zróżnicowany.  Najbardziej jednak zadziwiające i fenomenalne jest to, jak w kilka minut podłoga której jeszcze przed chwilą prawie nie było widać z pod różnych budowli i klocków, nagle staje się pusta. Najlepszym i najcenniejszym podziękowaniem za nasze starania,  jest uśmiech na twarzy dzieci, serdeczna atmosfera i szczera radość. Zatem do zobaczenia na świetlicy :)

Opiekun świetlicy szkolnej Iwona Zarank