Dobiegła końca realizacja programu profilaktycznego „Przyjaciele Zippiego”, w obecnej kl. II. Program wskazywał jak szukać sposobów rozwiązania problemów, jak prosić o pomoc i jak oferować pomoc innym. Najważniejszą zasadą było wybranie dobrego rozwiązania danego problemu, które pomoże dziecku poczuć się lepiej i nie skrzywdzi innych. W myśl tych założeń uczniowie poznawali różne historie przyjaciół Zippiego i ich problemy. To niesamowite jak uczniowie utożsamiali się z bohaterami, trzeba przyznać że wiele się od nich nauczyli, np. jak sobie radzić z uczuciami smutku, zazdrości, zdenerwowania oraz m.in. jak radzić sobie ze stratą i zmianą, które są elementami życia. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadań razem ze swoim przyjacielem Zippim. Pięknie się wypowiadali oraz uczestniczyli w proponowanych ćwiczeniach. W trakcie zajęć uczniowie nabywali szereg umiejętności radzenia sobie z emocjami oraz szukali, w jaki sposób należy pomagać sobie i innym. Choć spotkania już zakończone, to myślę, że na długo pozostanie w pamięci ich ulubiony bohater - patyczak o imieniu Zippi, którego bardzo polubiły. Na zakończenie zajęć z Programu “Przyjaciele Zippiego” zostały rozdane dyplomy i korony własnoręcznie ozdobione. Wykonaliśmy też pamiątkowe zdjęcie, które, uwiecznią ciekawe spotkania.
Uczniowie klasy III w tym roku szkolnym 2020/2021 rozpoczęli realizację programu Przyjaciele Zippiego. Program promuje zdrowie emocjonalne dzieci, uczy jak rozpoznawać własne uczucia i jak o nich rozmawiać, jak mówić to co chce się powiedzieć, jak słuchać uważnie, jak prosić o pomoc, jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie, jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem, jak mówić przepraszam, jak rozwiązywać konflikty, jak radzić sobie ze zmianą i stratą, jak adaptować się do nowych sytuacji i jak pomagać innym. Program składa się z 6 części. Każdej części towarzyszy opowiadanie, w którym bohaterowie przeżywają jakiś problem. Zilustrowane są za pomocą barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami typu: rysowanie, odgrywanie ról, zabawa. Można mieć pewność, że przyjaciele Zippiego zakodują sobie pewne ważne pojęcia, a sposób rozwiązania problemów zaświta w głowie w momencie, gdy trzeba będzie zdobyte umiejętności wykorzystać w życiu.
Pierwsze spotkanie rozpoczęliśmy od poznania bohaterów Sandy, Lilly, Fina, Tiga oraz zasad obowiązujących w trakcie zajęć związanych z programem Przyjaciele Zippiego. Przed nami jeszcze urządzenie „kącika Zippiego”. Po zajęciach uczniowie z zaangażowaniem dokonali ewaluacji własnych sukcesów i wypełnili karty ewaluacji wybierając słoneczko i uśmiechniętą buźkę.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich aktywnych uczestników!
Agnieszka Rusin