Przyjaciele Zippiego
Nasutów 24 marzec 2021r
MODUŁ 4 ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW
Ta część dotyczy rozwiązywania konfliktów, pomaga dzieciom lepiej się porozumiewać. Dzieci uczą się że, dobre rozwiązanie to takie, które pomoże im poczuć się lepiej i nie zrani nikogo innego. Ta część również zajmuje się tematem krzywdzenia. Dzieci uczą się, co mogłyby zrobić jeśli one lub ktoś inny w ich otoczeniu będzie krzywdzony. Poniżej proponuje kilka ćwiczeń, które można wykonać ze swoim dzieckiem, aby wzmocnić efekt zajęć programu „Przyjaciele Zippiego”.
Z poważaniem psycholog szkolny Agnieszka Rusin
Nasutów, 2 kwietnia 2020r.
Moduł 3 – PRZYJAŹŃ
Podczas zajęć w tej części dzieci uczą się, jak zawierać i utrzymać przyjaźń, i jak radzić sobie z odrzuceniem i samotnością. Uczą się również, jak mówić przepraszam i jak rozwiązywać konflikty z przyjaciółmi.
cw._modul_3_-_przyjazn__02.04.2020_r..docx
Z poważaniem psycholog szkolny Agnieszka Rusin
Nasutów, dn. 22.03.2020 r.
Szanowni Rodzice i Uczniowie, w ramach naszych zajęć proponuję kilka ćwiczeń, które można wykonać ze swoim dzieckiem w domu. Ćwiczenia mogą pomóc w radzeniu sobie z trudnymi emocjami oraz wzmocnić efekt pracy z programem „Przyjaciele Zippiego” w szkole.
Propozycja ćwiczeń w ramach:
Moduł 1 - UCZUCIA
Pierwsza część programu „Przyjaciele Zippiego” dotyczy uczuć, takich jak szczęście, smutek, złość, irytacja, zazdrość i zdenerwowanie. Dzieci uczą się mówić, jak czują się w różnych sytuacjach i co zrobić, by poczuć się lepiej. Celem tej części jest pomoc dzieciom w rozpoznaniu pozytywnych i negatywnych emocji, uczenie jak poczuć się lepiej w momentach kiedy doświadczają trudnych emocji. cw._modul_1_-_uczucia__19.03.2020_r..docx
Moduł 2 – KOMUNIKACJA
W części drugiej dzieci uczą się, jak się skutecznie porozumiewać. Uczą się mówić o tym, jak się czują, jak prosić o pomoc i jak powiedzieć to, co chcą powiedzieć nawet wtedy, kiedy czują się źle lub są zmartwione. Program uczy również dzieci słuchać innych i nie przerywać, kiedy ktoś inny mówi. cw._modul_2_-_komunikacja__26.03.2020_r..docx
Nasutów; 18 marca 2020r.
Przyjaciele Zippiego
Dzisiejsza sytuacja epidemii należy do nieprzewidywalnych zdarzeń losowych. Jest sytuacją, która budzi niepokój, odizolowanie, wyzwala uczucia o dużej sile, wzbudza zachowania, których nie obserwowaliśmy wcześniej. Nam dorosłym jest trudno odnaleźć się w tak zmienionej rzeczywistości. Dzieciom i młodzieży też nie jest łatwo zaadaptować się do nowej. Dlatego też, istotne jest uznanie, że proces adaptacji ma swój czas. Nie jest możliwe od razu się przystosować. Nic więc dziwnego, że wszyscy czujemy się wybici z naszego rytmu i codzienności. Ponadto w mechanizmie adaptacji ważną rolę odgrywają uczucia których doświadczamy. I tu warto zaznaczyć wagę emocji swoich i bliskich. Ważne jest, aby mówić o tych uczuciach, szukać sposobów radzenia sobie z nimi. Rozmawiajmy z bliskimi. Pytajmy dzieci co czują, co im pomaga, co chcą robić. Może potrzebują przytulenia, spędzenia czasu na wspólnym czytaniu książki, czy wspólnej grze, może potrzebują ruchu, a może potrzebują narysować, to co czują … Programu Przyjaciele Zippiego przybliża nam m.in. tak ważny w nas obszar - emocji. Uczniowie, którzy pracują w tym programie, a w bieżącym roku to uczniowie klasy I uczą się m.in. jak rozpoznawać własne uczucia, jak o nich rozmawiać oraz jak sobie z nimi radzić. Sam Program Przyjaciele Zippiego został zbudowany na założeniu, że jeśli wyposażymy małe dzieci w podstawowe kompetencje społeczno – emocjonalne i nauczymy je jak sobie radzić z trudnościami i problemami – to będą korzystać z tych umiejętności w całym swoim życiu, a szczególnie w okresie dorastania. Program ma na celu przygotowanie dzieci do radzenia sobiez problemami i wyzwaniami, przed jakimi stają na co dzień w szkole i w domu. Dziś też stajemy przed zadaniami …
Zachęcam do wglądu w materiały, mogą być pomocne…
Zippy1.pdf Zippy2(1).pdf Zippi3.pdf
psycholog szkolny Agnieszka Rusin