Porady i odpowiedzi na pytania
Nasutów; 25 marca 2020r.
Psycholog szkolny Agnieszka Rusin
Nasutów; 21 marca 2020r.
Psycholog szkolny Agnieszka Rusin
Jak radzić sobie z lękiem w czasie epidemii?
Nasutów; 21 marca 2020r.
Każdy z nas poszukuje odpowiedzi na nurtujące pytania. Ile to jeszcze będzie trwało? Jak zorganizuję opiekę nad dzieckiem, a jak z pracą? A potem dochodzi jeszcze jak zachęcić dziecko, żeby uczyło się w domu, skoro nie ma dzwonków i planu lekcji? Czy kazać się uczyć czy nie? Mobilizować czy dać im święty spokój? Jak to poukładać? I pewnie jeszcze wiele innych pytań …?
Gdy rzeczywistość się zmienia, traci na przewidywalności. Każdy wtedy jeszcze bardziej pragnie zrozumieć, co się dzieje. Sytuacja, w jakiej się znajdujemy, jest pod każdym względem nietypowa. Każdy z nas stara się odnaleźć w zmienionej rzeczywistości. Każdy dzień przynosi nowe wydarzenia, a wiadomości, które do nas docierają uruchamiają całe spektrum uczuć i emocji.
Jak radzić sobie z lękiem w czasie epidemii?
To, że się boimy jest naturalne. Warto jednak pamiętać, że niektórymi zachowaniami i sposobem myślenia możemy niepotrzebnie nakręcać swój stres:
· Podejdź zadaniowo do problemu. To da ci poczucie kontroli.
· Myśl tylko o tym, na co masz wpływ.
· Nie zamartwiaj się tym, co się jeszcze nie wydarzyło.
· Odświeżaj strony internetowe nie częściej niż 2 razy dziennie.
· Sprawdzaj tylko rzetelne źródła, nie poszukuj emocjonalnych informacji.
· Nie angażuj się w rozmowy nakręcające niepokój.
· Poszukaj pozytywnych statystyk i informacji.
· Oddychaj powoli i spokojnie (1 …2 … 3 …4 wdech 1… 2… 3… 4 wydech.
· Zwracaj uwagę, w którą stronę idą Twoje myśli, bo one wpływają na to jak się czujesz.
· Wykorzystaj czas spędzony w domu (naucz się czegoś nowego, czytaj książki …).
· Śmiech to nic złego! Rozładowuje niepotrzebne napięcie.
· Rozmawiaj z bliskimi na różne tematy, dzwoń do znajomych.A może w natłoku tych informacji, myśli … należy się zatrzymać.
Dajmy sobie czas na zorganizowanie nowej sytuacji, obserwujmy, co się sprawdza, a co wymaga zmian.
Zadbajmy o siebie, dzieci i naszych bliskich.Agnieszka Rusin
Trudne rozmowy, które musimy przeprowadzić.
Nasutów; 15 marca 2020r.
Koronawirus to temat, który na dobre rozgościł się w naszych głowach. Sytuacja jest trudna i zmienia się dynamicznie. Z dnia na dzień pojawiają się nowe doniesienia na temat rozprzestrzeniania się wirusa. Zatem jak rozmawiać o tym z dzieckiem? Pomocne może być krótkie ilustrowane opowiadanie o koronawirusie kolumbijskiej psycholog. Właśnie powstała jego polska wersja. Opowiadanie to krótka historia podróżującego po całym świecie wirusa, przywierającego do ludzi. Ilustracje zostały zaprojektowane tak, by dziecko samo mogło opowiedzieć o tym, jak się czuje słysząc o wirusie. Nie ma jednej recepty na to, jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach. Książeczka podpowiada, jak to zrobić. Pokazuje pewien kierunek myślenia, wspiera w rozmowie z dzieckiem i wyjaśnieniu, na czym polega zagrożenie. Autorka radzi, żeby podkreślać rolę samego dziecka w zachowaniu bezpieczeństwa. Dzięki temu może poczuć, że sam przyczynia się do poprawy sytuacji, staje się spokojniejszy. Autorka zachęca też do wielokrotnego czytania z dzieckiem. Z emocjami pracuje się poprzez powtarzalną zabawę i historyjki czytane wiele razy. Dzieci są szalenie spostrzegawcze. Zauważają więcej niż nam, dorosłym, się wydaje. Szybko wyczuwają i łatwo przejmują nasze emocje. Dlatego tak ważna jest rozmowa na temat tego, co się dzieje wokół nas. Trudne tematy należy podejmować. Dzięki rozmowie i tłumaczeniu dziecięcy strach przed nieznanym może się zmniejszyć i zostać oswojony. Historyjka o wirusie jest wspaniałą pomocą dla rodziców.
Polecam, z poważaniem Agnieszka Rusin