- Domowa biblioteka - elektroniczne zbiory dla uczniów
- Lektury
- Plan pracy biblioteki
- Regulamin wypożyczania podręczników
- Domowa biblioteka - elektroniczne zbiory dla nauczycieli
- Złote myśli o książce i czytaniu
- Regulamin biblioteki
- Domowa biblioteka - elektroniczne zbiory dla rodziców
- Legendy o Nasutowie
- Aktualności
- Godziny pracy
Aktualności
Rok szkolny 2023/2024
Rok szkolny 2020/2021
REGULAMIN PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W CZASIE EPIDEMII COVID-19
od 1 września 2020 r.
1. Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie szkoły.
2. Uczniowie mogą korzystać z wypożyczalni zgodnie z godzinami pracy biblioteki szkolnej zamieszczonymi na drzwiach biblioteki oraz na stronie internetowej szkoły, w zakładce – Domowa biblioteka.
3. Uczeń przed wejściem do biblioteki dezynfekuje ręce.
4. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość - rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m.
5. Zapewnia się, w miarę możliwości, systematyczne wietrzenie pomieszczenia – co godzinę.
6. Regularnie są czyszczone powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowe, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.
7. Przed wejściem, umieszczona jest informacja o maksymalnej liczbie odwiedzających (2 osoby), mogących jednocześnie przebywać w bibliotece szkolnej.
8. Użytkownikom ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie do półek.
9. Bibliotekarz przyjmuje zapisy na książki przez dziennik elektroniczny Librus. Czytelnik rezerwuje książkę wysyłając wiadomość do bibliotekarza i odbiera ją w szkole w wyznaczonym dniu. Informacje o terminie odbioru książki przesyła bibliotekarz również w dzienniku elektronicznym.
10. Obsługa czytelnika ograniczona jest do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych książek – nie należy tworzyć skupisk, tym bardziej w pomieszczeniach zamkniętych. Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz
11. Zwracane książki odkładane są na wyznaczone miejsce. Odizolowane egzemplarze oznaczane są datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania na minimum 2 dni.
12. W wypożyczalni może jednocześnie przebywać 2 osoby.
13. Uczniowie klas 1-3 do biblioteki przychodzą z wychowawcą na wcześniej umówioną godzinę.
14. W kąciku czytelniczym w bibliotece może jednocześnie przebywać 2 uczniów, zajmując co drugie miejsce przy stolikach.
15. Kącik czytelniczy znajduje się również w świetlicy szkolnej.
16. Nauczyciel bibliotekarz współpracuje z pozostałymi nauczycielami, aby wspomagać proces dydaktyczny.
17. Na stronie internetowej szkoły i w zakładce Domowa biblioteka są regularnie umieszczane recenzje książek, teksty literackie, linki do darmowych audiobooków i e-booków, listy polecanych książek, linki do ekranizacji lektur szkolnych, linki do instytucji kultury oferujących wirtualny dostęp do światowych muzeów, sztuk teatralnych, linki do bibliotek cyfrowych zawierających najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. Biblioteka Cyfrowa Polona, linki do filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, wydarzeń kulturalnych.
18. Biblioteka prezentuje propozycje książek, a także istotne bieżące informacje dotyczące akcji, konkursów wydarzeń czytelniczych i tematów, np.:
– linki do stron z bezpłatnymi książkami i lekturami szkolnymi, które wspomogą proces edukacji bądź uprzyjemnią pobyt w domu, m.in.: lektury.gov.pl, wolnelektury.pl,
– linki do stron z bezpłatnym dostępem do ekranizacji lektur szkolnych.Agnieszka Wilk
Rok szkolny 2019/2020
„Moja Arktyka” - relacja ze spotkania z podróżnikiem
W środę 04 marca 2020 r. o godz. 8.15 w naszą szkołę odwiedziła p. Karolina Mędrek, podróżniczka, pasjonatka, zafascynowana krajami dalekiej północy. Pani Karolina jest absolwentką geografii, cztery letnie sezony spędziła w stacjach polarnych na Spitsbergenie, wędrowała po śnieżnej Laponii, rowerem wjechała na Nordkapp, samochodem terenowym przejechała (jako pasażer) przez interior Islandii. Spełnieniem jej marzeń był przelot nad lądolodem i odwiedziny w Nuuk - stolicy Grenlandii.
Na spotkaniu obejrzeliśmy przepiękne zdjęcia, krótkie filmiki i wysłuchaliśmy opowieści
o podróży na tereny arktyczne. Pani Karolina opowiadała jak wygląda życie na dalekiej północy, odpowiadała na pytania zainteresowanych dzieci, wyjaśniła dlaczego niedźwiedzie polarne nie jedzą pingwinów i dlaczego ludzie na Grenlandii chodzą ze strzelbami. Dzieci zobaczyły jak wygląda czekan, mogły założyć na buty raki, dowiedziały się czym jest zorza polarna i jak długo trwa polarny dzień. Spotkanie było bardzo ciekawe i wzbudziło zainteresowanie wszystkich słuchaczy.Na zakończenie uczennice klasy V podziękowały pani Karolinie za wizytę i wręczyły samodzielnie wykonany przez uczniów las w słoiku.
Mamy nadzieję, że spotkanie to rozbudzi podróżnicze pasje wśród uczniów naszej szkoły, a może ktoś kiedyś wyruszy szlakiem pani Karoliny na daleką Grenlandię?
Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania - w Albumie fotograficznym.
Agnieszka Wilk
Przedszkolaczki w bibliotece
Dnia 23 października 2019 roku do biblioteki szkolnej zawitały dzieci z oddziału przedszkolnego. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły bibliotekę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Maluszki chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej. Każdy z przedszkolaczków mógł wypożyczyć jedną książkę do domu. To spotkanie otwierało cykl całorocznych spotkań w bibliotece. Zapraszamy za tydzień!
Narodowe Czytanie
25 września 2019 r. odbyła się w naszej szkole ogólnopolska akcja "Narodowe Czytanie 2019", w którą aktywnie włączyli się uczniowie z klas IV-VIII. Czytano nowelę "Katarynka" Bolesława Prusa. Przy okazji tej akcji uczniowie klasy I zostali oficjalnie włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Zdjęcia z uroczystości w Albumie fotograficznym.
Rok szkolny 2018/2019
Nowości w bibliotece
Do naszej biblioteki zakupiono nowe książki - lektury zgodne z nową podstawą programową oraz słowniki. Uczniowie mogą wypożyczyć nowe książki o następujących tytułach:
- J. Verne, W 80 dni dookoła świata
- J. Grabowski, Puc, Bursztyn i goście
- M. Twain, Przygody Tomka Sawyera
- E. Zubrzycka, O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wiekich czynów
- E. Zubrzycka, Marudek i Pogodek na wakacjach
- B. Gawryluk, Mali bohaterowie
- A. Kamiński, Kamienie na szaniec
- R. Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
- M. Wojciechowska, Dzieciaki świata
- A. Fiedler, Dywizjon 303
- F. Molnar, Chłopcy z Placu Broni
oraz słowniki ortograficzne, słowniki języka polskiego, słowniki związków frazeologicznych oraz słowniki wyrazów bliskoznawczych do korzystania w czytelni szkolnej i podczas zajęć lekcyjnych.
Witamy namłodszych czytelników!
Do biblioteki szkolnej zawitali dziś namłodsi uczniowie z naszej szkoły - uczniowie z oddziału przedszkolnego. Poznali nowe dla siebie miejsce - bibliotekę szkolną. Zapoznali się z regulaminem biblioteki, poznali pracę nauczyciela bibliotekarza, a na koniec każdy mógł wypożyczyć sobie swoją pierwszą książkę.
Takich czytelników życzymy sobie jak najczęściej :)
Rok szkolny 2017/2018
Nowości w bibliotece
Do biblioteki szkolnej zakupione zostały lektury dla klas IV i VII, zgodne z nową podstawą programową. Są to następujące książki:
J. Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania;
R. Goscinny, J. J. Sempe. Rekreacje Mikołajka;
A. Maleszka, Magiczne drzewo - Pojedynek;
A. Mickiewicz, Dziady;
A. Mickiewicz, Pan Tadeusz;
J. Słowacki, Balladyna;
A. Fredro, Zemsta;
H. Sienkiewicz, Latarnik;
Dzień Kota
Po co kotu wąsy? Ile waży najmniejszy kot na świecie? Jak długo koty potrafią spać?
Światowy Dzień Kota obchodzony jest w Polsce 17 lutego. Nasza biblioteka szkolna postanowiła włączyć się w obchody tego święta.
Klasa O, I, II i III przybyły do biblioteki w pięknych kocich maskach. Oglądały gazetkę wykonaną przez panią bibliotekarkę, wystawkę książek z kotkami w rolach głównych, tańczyły do "kociej"muzyki, mruczały i wołały "kici, kici" w różnych językach. Dowiedziały się różnych ciekawostek o kotach, przypomniały sobie jak właściwie dbać o swojego pupila i czym najlepiej go karmić. Brały udział w konkursie "kotek goni myszkę", a na zakończenie dostały pamiątkowe dyplomy.
Zdjęcia z Dnia Kota można obejrzeć w Albumie fotograficznym.
Przedszkolaczki w bibliotece
Biblioteka szkolna co tydzień w swoich progach wita bardzo miłych gości - uczniów oddziału przedszkolnego. Dzieci chętnie tu przychodzą aby pooglądać i wypożyczyć swoje pierwsze książeczki. Szczególnie fascynuje je dział dla najmłodszych, zawierający kolorowe, bogato ilustrowane pozycje. Baśnie, opowieści, książki o zwierzętach, samochodach i dinozaurach są ostatnio najczęściej wybierane. Ponadto dzieci uczą się jak obchodzić się z książką oraz jak prawidłowo zachowywać się w bibliotece.
Zdjęcia - w Albumie fotograficznym
Moja ulubiona książka z biblioteki - konkurs plastyczny
Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów klas 0-VII do udziału w konkursie plastycznym pt. "Moja ulubiona książka z biblioteki". Regulamin konkursu poniżej:
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
„MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA Z BILIOTEKI”
I. Organizator konkursu:
Organizatorem konkursu plastycznego dla dzieci pod tytułem „Moja ulubiona książka z biblioteki” jest biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej w Nasutowie.
II. Cele konkursu:
1. Rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci.
2. Rozwijanie zainteresowań plastycznych dzieci.
III. Uczestnicy konkursu:
W konkursie mogą brać udział dzieci z klas 0-VII. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych:
kategoria I – 0-3
kategoria II – klasy 4-7
IV. Warunki uczestnictwa:1. Na konkurs można zgłaszać prace plastyczne wykonane samodzielnie dowolnymi technikami plastycznymi w formacie A3 lub A4.
2. Praca powinna zawierać kompozycję graficzną.
3. Każda praca powinna być czytelnie opisana na odwrocie i zawierać następujące dane: imię i nazwisko, klasa, tytuł baśni.
- Termin konkursu:
Prace konkursowe należy dostarczyć do biblioteki do 20 kwietnia 2018 r.
- Jury konkursu:
1. Jury powołane przez organizatora dokona kwalifikacji prac oraz przyzna nagrody.
2. Jury będzie oceniało: pomysłowość, technikę, estetykę oraz samodzielność wykonania pracy.
3. Spośród prac biorących udział w konkursie w każdej kategorii nagrodzona zostanie jedna praca, lecz jury zastrzega sobie możliwość przyznania wyróżnień.
- Nagrody:
1. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
4. Lista laureatów oraz prace konkursowe zostaną zamieszczona na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Nasutowie: https://nasutowszkola.edupage.org/
5. Prace laureatów konkursu zostaną wyeksponowane na wystawie w Szkole Podstawowej w Nasutowie.
Wszelkie informacje na temat konkursu można uzyskać w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej
w Nasutowie.