W historii powszechnej dzień 11 listopada 1918 roku zapisał się głównie jako data zakończenia I wojny światowej. Polacy natomiast kojarzą go przede wszystkim jako moment odzyskania niepodległości po okresie zaborów. Od 1795 aż do 1918 roku nie było Polski. Została wymazana z map przez Austrię, Rosję i Niemcy. Kraje te podzieliły się polskimi ziemiami i starały – szczególnie Rosja i Niemcy- by już nigdy na tych mapach się nie pojawiła. Wielu Polaków straciło życie walcząc o Polskę. Najwięcej w czasie powstania listopadowego w latach 1830-31 i powstania styczniowego 1863-64. Dopiero I wojna światowa, w czasie której państwa zaborcze Polski stanęły przeciw sobie, dała Polakom realną szansę na wolność.
Dokładnie w dniu, w którym zakończyły się walki, 11 listopada 1918 roku, władzę w Warszawie obejmował Józef Piłsudski – człowiek, który w czasie I wojny światowej najbardziej starał się odbudować państwo polskie, walcząc na czele legionów.
Do 1936 roku 11 listopada był głównie świętem wojska. Dopiero w 1937 roku obchodzono go jako święto państwowe - Dzień Niepodległości. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Dzięki którym przetrwał nasz język, nasza kultura i tradycja.
Obecnie nie możemy spotkać się w szkole, aby móc świętować ten wyjątkowy dzień we wspólnym gronie. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku przygotowanego przez najmłodszych uczniów naszej szkoły, wysłuchania pieśni patriotycznych w wykonaniu uczennicy kl. V Natalii Prokop, a następnie do obejrzenia filmu - Jak wyglądała droga Polski do niepodległości.
11 listopada zachęcamy do włączenia się w ogólnopolską akcję "Niepodległa do Hymnu". W południe zaśpiewajmy razem hymn w swoich domach.