Wycieczka do Warszawy
6 maja 2025 r. uczniowie klasy 4 oraz część klasy 5 wyruszyli na całodniową wycieczkę do stolicy. Podróż rozpoczęła się wcześnie rano – pociąg odjechał ze stacji Lublin Główny o godzinie 6:33, a powrót zaplanowany był na godzinę 20:29.
Program wycieczki został zaplanowany w taki sposób, aby rozwijać kompetencje uczniów w duchu założeń projektu: „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowany na zasadach Programu Erasmus+ - poprzez naukę przez doświadczenie, rozwijanie ciekawości świata, kreatywności oraz umiejętności współpracy.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego z przewodnikiem. Dzieci miały okazję zobaczyć niedostępne na co dzień zakątki stadionu – szatnie zawodników, loże VIP czy strefę prasową. Duże wrażenie zrobiła też możliwość wejścia na trybuny i spojrzenia na murawę z perspektywy piłkarzy. Na koniec wszyscy weszli na taras widokowy i podziwiali Stadion z najwyższych miejsc. To świetny przykład edukacji obywatelskiej i poznawania jak funkcjonują duże instytucje publiczne.
Kolejnym przystankiem było Muzeum Świat Iluzji. To miejsce pełne zaskakujących i interaktywnych eksponatów, które pobudzały wyobraźnię i bawiły logiką. Dzieci szczególnie zachwyciły się pokojem luster, iluzjami optycznymi. Najwięcej frajdy sprawił tunel Vortex - most znajdujący się w obracającym się tunelu, który daje wrażenie, że wszystko wokół się kręci i chwieje, choć sam most jest nieruchomy.
W Centrum Nauki Kopernik uczniowie samodzielnie eksperymentowali przy licznych stanowiskach naukowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się interaktywne zabawy z fizyką, biologią i robotyką. Dzieci mogły dotknąć, sprawdzić i przetestować różne zjawiska – eksperymentowały z fizyką, biologią, techniką i robotyką. Praca zespołowa, zadawanie pytań i samodzielne odkrywanie praw nauki doskonale wpisują się w nowoczesne podejście do nauczanie promowane w projekcie „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowany na zasadach Programu Erasmus+”
Następnie wszyscy przespacerowaliśmy się po bulwarach wiślanych, podziwiając Wisłę, nowoczesne kładki łączące dwie dzielnice Warszawy oraz fontanny. Spacerowaliśmy też po warszawskim Starym Mieście, tam uczniowie mogli zobaczyć Kolumnę Zygmunta, średniowieczny Barbakan i urocze kamieniczki, dzięki temu lepiej poznali dziedzictwo kulturowe Warszawy.
Po intensywnym zwiedzaniu przyszedł czas na posiłek. Obiad zjedliśmy w popularnej warszawskiej restauracji Manekin, serwującej pyszne naleśniki w wielu wariantach. Przed odjazdem był też czas na szybką wizytę w McDonald’s. Po Warszawie poruszaliśmy się pieszo, metrem i komunikacją miejską, co również było ciekawym doświadczeniem dla wielu uczniów.
Wycieczka była pełna atrakcji, zobaczyliśmy i zwiedziliśmy wiele nowych, ciekawych rzeczy i już nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu. Wycieczka nasza była również jednym z przykładów realizacji szkolnych działań w ramach międzynarodowego programu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowany na zasadach Programu Erasmus+”, którego celem jest wszechstronny rozwój uczniów i otwieranie ich na świat.
Agnieszka Rola, Agnieszka Wilk