• Porady i odpowiedzi na pytania

Nasutów; 25 marca 2020r.

Psycholog szkolny Agnieszka Rusin

Nasutów; 21 marca 2020r.

Jak radzić sobie w okresie epidemi? - oto kilka ilustracyjnych porad

Psycholog szkolny Agnieszka Rusin

Jak radzić sobie z lękiem w czasie epidemii?

Nasutów; 21 marca 2020r.

Każdy z nas poszukuje odpowiedzi na nurtujące pytania. Ile to jeszcze będzie trwało? Jak zorganizuję opiekę nad dzieckiem, a jak z pracą? A potem dochodzi jeszcze jak zachęcić dziecko, żeby uczyło się w domu, skoro nie ma dzwonków i planu lekcji? Czy kazać się uczyć czy nie? Mobilizować czy dać im święty spokój? Jak to poukładać? I pewnie jeszcze wiele innych pytań …?

Gdy rzeczywistość się zmienia, traci na przewidywalności. Każdy wtedy jeszcze bardziej pragnie zrozumieć, co się dzieje. Sytuacja, w jakiej się znajdujemy, jest pod każdym względem nietypowa. Każdy z nas stara się odnaleźć w zmienionej rzeczywistości. Każdy dzień przynosi nowe wydarzenia, a wiadomości, które do nas docierają uruchamiają całe spektrum uczuć i emocji.

Jak radzić sobie z lękiem w czasie epidemii?

To, że się boimy jest naturalne. Warto jednak pamiętać, że niektórymi zachowaniami i sposobem myślenia możemy niepotrzebnie nakręcać swój stres:

·         Podejdź zadaniowo do problemu. To da ci poczucie kontroli.
          ·         Myśl tylko o tym, na co masz wpływ.
          ·         Nie zamartwiaj się tym, co się jeszcze nie wydarzyło.
          ·         Odświeżaj strony internetowe nie częściej niż 2 razy dziennie.
          ·         Sprawdzaj tylko rzetelne źródła, nie poszukuj emocjonalnych informacji.
          ·         Nie angażuj się w rozmowy nakręcające niepokój.
          ·         Poszukaj pozytywnych statystyk i informacji.
          ·         Oddychaj powoli i spokojnie (1 …2 … 3 …4 wdech 1… 2… 3… 4 wydech.
          ·         Zwracaj uwagę, w którą stronę idą Twoje myśli, bo one wpływają na to jak się czujesz.
          ·         Wykorzystaj czas spędzony w domu (naucz się czegoś nowego, czytaj książki …).
          ·         Śmiech to nic złego! Rozładowuje niepotrzebne napięcie.
          ·         Rozmawiaj z bliskimi na różne tematy, dzwoń do znajomych.

www.cppb.pl

A może w natłoku tych informacji, myśli … należy się zatrzymać.
          Dajmy sobie czas na zorganizowanie nowej sytuacji, obserwujmy, co się sprawdza, a co wymaga zmian.
          Zadbajmy o siebie, dzieci i naszych bliskich.

Agnieszka Rusin

Trudne rozmowy, które musimy przeprowadzić.

Nasutów; 15 marca 2020r.

Koronawirus to temat, który na dobre rozgościł się w naszych głowach. Sytuacja jest trudna i zmienia się dynamicznie. Z dnia na dzień pojawiają się nowe doniesienia na temat rozprzestrzeniania się wirusa. Zatem jak rozmawiać o tym z dzieckiem? Pomocne może być krótkie ilustrowane opowiadanie o koronawirusie kolumbijskiej psycholog. Właśnie powstała jego polska wersja. Opowiadanie to krótka historia podróżującego po całym świecie wirusa, przywierającego do ludzi. Ilustracje zostały zaprojektowane tak, by dziecko samo mogło opowiedzieć o tym, jak się czuje słysząc o wirusie. Nie ma jednej recepty na to, jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach. Książeczka podpowiada, jak to zrobić. Pokazuje pewien kierunek myślenia, wspiera w rozmowie z dzieckiem i wyjaśnieniu, na czym polega zagrożenie. Autorka radzi, żeby podkreślać rolę samego dziecka w zachowaniu bezpieczeństwa. Dzięki temu może poczuć, że sam przyczynia się do poprawy sytuacji, staje się spokojniejszy. Autorka zachęca też do wielokrotnego czytania z dzieckiem. Z emocjami pracuje się poprzez powtarzalną zabawę i historyjki czytane wiele razy. Dzieci są szalenie spostrzegawcze. Zauważają więcej niż nam, dorosłym, się wydaje. Szybko wyczuwają i łatwo przejmują nasze emocje. Dlatego tak ważna jest rozmowa na temat tego, co się dzieje wokół nas. Trudne tematy należy podejmować. Dzięki rozmowie i tłumaczeniu dziecięcy strach przed nieznanym może się zmniejszyć i zostać oswojony. Historyjka o wirusie jest wspaniałą pomocą dla rodziców.

Historyjka_o_wirusie.pdf

Polecam, z poważaniem Agnieszka Rusin