• Bezpieczne dziecko

broszura_Dziecko-i-media-19-09-2017.pdf

chron-dziecko-w-sieci.pdf

10_porad_dla_rodzicow_internet-ulotka.pdf

ksiazka-Bezpieczenstwo_dzieci_online_Kompendium_dla_rodzicow_i_profesjonalistow-FDDS-12042017.pdf

tata800100100_A4_mazowia.pdf

Symptomy nadużywania Internetu przez dziecko i reakcja na nie.

W dzisiejszych czasach nadmierne korzystanie z Internetu staje się poważnym problemem społecznym. Internet stał się głównym źródłem rozrywki i nieodłącznym elementem życia codziennego. Większość dzieci i młodzieży zagląda do sieci codziennie lub prawie codziennie. Powszechnie wiadomo, że Internet ma niekorzystny wpływ na relacje dzieci z rodziną lub przyjaciółmi, a także na ich rozwój emocjonalny. Psychologowie wskazują na uzależnienie od silnych emocji, jakie niesie Internet.

Objawy uzależnienia dziecka od Internetu.

Do oznak, że dziecko przestaje kontrolować czas spędzany w sieci należą:

• senność,
          • pogorszenie relacji ze znajomymi,
          • zaniedbywanie obowiązków,
          • problemy z koncentracją,
          • gorsze wyniki w nauce,
          • rezygnacja z dawnych zainteresowań na rzecz gier lub przeszukiwania zasobów  Internetu.

Jeżeli zauważymy takie objawy należy zacząć uważnie obserwować i zacząć sprawdzać ile czasu dziecko spędza w sieci.

O zaawansowanym stopniu uzależnienia od Internetu możemy mówić jeżeli dziecko zapomina o jedzeniu posiłków, a nawet nie wychodzi do toalety, zrywa kontakty z rówieśnikami w „Realu”, a na ograniczenia reaguje rozdrażnieniem i agresją.

Konsekwencji nadużywania komputera i Internetu przez dziecko może być wiele, poczynając od utraty zainteresowań i znajomych oraz narastających konfliktów rodzinnych, przez pogorszenie wyników w nauce, popadanie w inne nałogi, aż po skutki natury psychicznej, takie jak neurotyzm, introwersja, stany depresyjne, niepewność, niska samoocena, nadwrażliwość. Dlatego też warto podjąć stosowne działania, kiedy tylko pojawią się pierwsze oznaki dysfunkcyjnego korzystania z sieci i komputera.

Jak przeciwdziałać:

1. Wytłumacz dziecku, co to jest uzależnienie.
          2. Ustal sposób i czas korzystania z Internetu tłumacząc dziecku (rozpisz harmonogram dnia, w którym zawarta będzie konkretna ilość czasu przeznaczonego na korzystanie z komputera, naukę, wyjścia ze znajomymi, etc.)
          3. Wytłumacz dlaczego nakładasz takie ograniczenia.
          4. Odłącz Internet jeśli dziecko nie jest w stanie się podporządkować.
          5. W sytuacji bezradności szukaj pomocy u specjalistów lub pod numerem 800 100 100.

Uzależnienie od Internetu często powiązane jest z przynależnością do różnych grup społecznościowych.

Test uzależnienia od Internetu dr Kimberly Young     http://www.psychologia.net.pl/testy.php?test=infoholizm.

Ten test pozwala na natychmiastowe obliczenie wyniku, jest krótki i pochodzi z portalu psychologicznego - adresowany jest także do osób dorosłych. - oczywiście to jako ciekawostka :)

Szanowni Państwo poniżej prezentujemy 10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu:

1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego,
          2. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób,
          3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci,
          4. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail,
          5. Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć,
          6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych,
          7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr,
          8. Czytaj regulaminy,
          9. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL,
          10. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

Prawo o ruchu drogowym – dzieci na drodze. Dzieci podróżujące pieszo, a przepisy ruchu drogowego

Prawo drogowe jasno określa, od jakiego wieku dzieci mogą same korzystać z drogi. Ponadto regulacje prawne odnoszą się również do oznakowania ubrań. O czym jeszcze powinni pamiętać opiekunowie dzieci samodzielnie dochodzących do szkoły?

Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat,

* Art. 43 – dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania oraz drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Zasady odpowiedzialności – Kodeks wykroczeń art. 89 Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych.

• Dzieci poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym powinny nosić jaskrawe ubrania i używać elementów odblaskowych,-
          • Należy korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku, z pobocza,
          • Idąc jezdnią, należy iść jeden za drugim,
          • Przechodzić przez jezdnię należy w miejscach oznaczonych pasami, czyli tzw. zebrą – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m,
          • Nie należy przebiegać przez jednię,
          • W pierwszych tygodniach nauki rodzice powinni odprowadzać dziecko do szkoły, pokazując mu najbezpieczniejszą trasę,
          • Przechodząc przez jezdnię należy zawsze upewnić się, czy jest to bezpieczne patrząc w lewo, potem w prawo i znowu w lewo.