• Regulamin Szkolnego Klubu Wolontariatu

        •  

           

          SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU

          DRODZY UCZNIOWIE ZAPOZNAJCIE SIĘ Z NASZYM REGULAMINEM!

           

          JEŚLI MACIE JAKIEŚ PYTANIA, ZAPRASZAMY!

           

          Koordynatorzy: Agnieszka Wilk, Renata Jezierska



          REGULAMIN SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W NASUTOWIE
           

          1. PODSTAWA PRAWNA
          • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082)
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek (Dz.U. z 2019 r., poz. 1737)
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla szkoły branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej                                      (Dz.U. 2017, poz. 356 z późn. zm.)
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz.U z 2018 r., poz. 467)     
          • Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057, z 2021 r. poz. 1038, 1243, 1535.)

          UWAGA!!!

          Załącznik nr 3 zawiera informacje na temat zasad pracy i dokumentowania zadań Szkolnego Klubu Wolontariatu działającego w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nasutowie w okresie pandemii COVID-19 lub innego zagrożenia epidemicznego, którego skutkiem jest praca i nauka w trybie zdalnym, czyli z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

          Wstęp

           Wolontariat szkolny to bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkoły nauczycieli, uczniów i rodziców na rzecz potrzebujących. Uczy postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Wolontariat również rozwija wśród młodzieży postawę alternatywną dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu wolnego. Podejmowana przez uczniów-wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjno-wychowawczy.

          §1

          Postanowienia ogólne

          Wolontariat – oznacza działanie, którego celem jest dobro innych osób lub instytucji, wykonane z własnej woli, bez wynagrodzenia oraz skierowane do ludzi spoza kręgu przyjaciół, rodziny lub koleżeństwa.

          Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.

          Szkolny Klub Wolontariatu (SKW) jest inicjatywą skierowaną do uczniów, którzy chcą służyć najbardziej potrzebującym, ma za zadanie reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym oraz wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne, kulturalne.

          Klub jest organizacją uczniowską działającą na terenie szkoły pod nadzorem Dyrekcji i włączająca się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywno-opiekuńczo – wychowawczą, prowadzoną przez szkołę i związane z nią organizacje samorządowe jak również pozarządowe.

          Opiekę nad SKW sprawują wyznaczeni przez Dyrektora Szkoły nauczyciele, którzy czuwają nad tym, aby działalność Klubu była zgodna ze Statutem Szkoły i Regulaminem Szkolnego Klubu Wolontariatu. Koordynatorzy SKW zajmują się sprawami organizacyjnymi wolontariatu, a także są łącznikami między uczniami, a Dyrekcją Szkoły.

           

          §2

          Cele i sposoby działania

          1. Celem Szkolnego Klubu Wolontariatu jest zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu oraz zaangażowanie ich w świadomą, dobrowolną i nieodpłatną pomoc innym.
          2. Celem Klubu jest rozwijanie wśród uczniów postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących: pomocy, otwartości, życzliwości, bezinteresowności i wrażliwości na potrzeby innych.
          3. Wolontariat ma na celu aktywne działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej, kulturalnej i społecznej.
          4. Klub Wolontariatu stwarza przestrzeń dla takiej działalności poprzez organizowanie konkretnych sposobów pomocy i tworzenie zespołów wolontariuszy.
          5. Celem Klubu jest włączanie młodzieży do działań o charakterze wolontarystycznym, wykorzystanie ich umiejętności i zapału w pracach na rzecz szkoły i środowiska szkolnego oraz łączenie na poziomie szkoły młodzieży chętnej do niesienia pomocy z osobami  i środowiskami tej pomocy oczekującymi.
          6. Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.
          7. Promocja idei wolontariatu w szkole.
          8. Prowadzenie warsztatów, szkoleń i cyklicznych spotkań wolontariuszy.
          9. Klub Wolontariatu angażuje się również w miarę potrzeb do pomocy w jednorazowych imprezach o charakterze charytatywnym.
          10. Zwiększanie wrażliwości uczniów na potrzeby innych, na cierpienie, na samotność, na choroby             i niepełnosprawność.
          11. Tworzenie więzi między uczniami/nauczycielami, a środowiskiem lokalnym oraz kształtowanie postaw prospołecznych i obywatelskich.
          12. Rozszerzenie konkretnych potrzeb w najbliższym środowisku poprzez inspirowanie do aktywnego spędzania czasu np. aktywna pomoc wolontariuszy w organizowaniu zajęć w świetlicy szkolnej oraz  w czasie trwania przerw międzylekcyjnych.
          13. Kształtowanie umiejętności działania zespołowego, współdziałanie uczniów i wzajemne wspieranie się.
          14. Pomoc w działaniach szkoły i wszystkich imprez szkolnych.
          15. Włączanie w akcje prowadzone przez inne organizacje oraz współpraca z instytucjami potrzebującymi wsparcia.
          16. Miejscem organizacji działania Szkolnego Klubu Wolontariatu jest Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nasutowie.

           

           

          §3

          Obszary działania

          1. Aktywność Szkolnego Klubu Wolontariatu ukierunkowana jest na dwa zasadnicze obszary: środowisko szkolne i środowisko lokalne (zewnętrzne).
          2. Szczegółowe działania Klubu ujęte są w planie pracy SKW.

          §4

          Wolontariusze

          1. Wolontariuszem może zostać każdy, kto pragnie służyć innym.
          2. Członkiem Szkolnego Klubu Wolontariatu może być młodzież szkolna respektująca zasady Klubu, po uprzednim przedstawieniu opiekunom Klubu pisemnej zgody rodziców na działalność  w wolontariacie.
          3. Wolontariusze mogą podejmować pracę w wymiarze nieutrudniającym naukę i pozwoli wywiązać się   z obowiązków domowych.
          4. Wolontariusz kieruje się bezinteresownością, życzliwością, chęcią niesienia pomocy, troską o innych.
          5. Każdy członek Klubu stara się aktywnie włączyć w działalność Klubu oraz wykorzystując swoje zdolności  i doświadczenie zgłaszać własne propozycje i inicjatywy.
          6. Wolontariusz systematycznie uczestniczy w pracy Klubu, a także w spotkaniach i warsztatach dla wolontariuszy.
          7. Członek Klubu wywiązuje się sumiennie z podjętych przez siebie zobowiązań.
          8. Każdy Wolontariusz swoim postępowaniem stara się promować ideę wolontariatu, być przykładem dla innych i godnie reprezentować swoją szkołę.
          9. W przypadku, kiedy uczeń nie wykaże zainteresowania pracą w Klubie Wolontariusza lub też nie będzie przestrzegał zasad Regulaminu Szkolnego Klubu Wolontariusza, zostanie skreślony z listy Wolontariuszy. 
          10. Członek SKW podpisuje zobowiązanie dotyczące akceptacji niniejszego regulaminu.

           

          Każdy członek Klubu ma prawo do:

           

          • jasno określonego zakresu obowiązków,
          • prośby o pomoc,
          • wnoszenia nowych pomysłów,
          • ciągłego rozwijania swoich umiejętności,
          • ochrony przed jakimkolwiek ryzykiem związanym z powierzonych mu zadaniami,
          • wpływu na podejmowane przez koordynatora decyzje.

           

          Każdy członek Klubu ma obowiązek:

           

          • być osobą odpowiedzialną,
          • sumienne i rzetelne spełniać swoje zadania,
          • być lojalnym i uczciwym wobec organizatorów i organizacji dla, której pracuje,
          • zachować dyskrecję w sprawach prywatnych podopiecznych,
          • brać czynny udział w różnego rodzaju spotkaniach, szkoleniach, które mają na celu rozwijanie wolontariuszy.

          §5

          Struktura Szkolnego Klubu Wolontariatu

          1. Na czele Szkolnego Klubu Wolontariatu stoją dwaj koordynatorzy wolontariatu.
          2. Działania Szkolnego Klubu Wolontariatu nadzoruje Dyrektor Szkoły.
          3. Nad Wolontariuszami opiekę oprócz koordynatorów sprawują chętni nauczyciele- opiekunowie.
          4. Koordynatorzy wolontariatu podejmują współpracę z opiekunami Samorządu Uczniowskiego, wychowawcami i pozostałymi nauczycielami. Mogą liczyć na ich pomoc w angażowaniu uczniów w działania wolontariatu.
          5. Spośród Wolontariuszy wybrani są liderzy, którzy reprezentują daną klasę.
          6. Liderzy są w stałym kontakcie z opiekunem i zgłaszają mu wszystkie problemy związane z wykonywaną pracą.

           Zadania koordynatorów

          • Planowanie rodzaju działalności i harmonogramu pracy uczniów wolontariuszy.
          • Nawiązywanie kontaktu i współpracy z instytucjami potrzebującymi wsparcia.
          • Ustalanie terminów spotkań wolontariuszy.
          • Reprezentowanie wolontariuszy.
          • Przyjmowanie i odwoływanie członków Klubu.
          • Kontakt z Dyrektorem Szkoły.
          • Monitorowanie działań uczniów, dobieranie zadań.
          • Wypisywanie dla Wolontariuszy klas ósmych zaświadczeń za aktywną pracę na rzecz Szkolnego Klubu Wolontariusza. 

          §6

          Nagradzanie Wolontariuszy  

          1. Nagradzanie wolontariuszy ma walor motywujący, podkreślający uznanie dla działalności wolontariusza.
          2. Nagradzanie w postaci: pochwały na forum szkoły, wyrażenia uznania słownego i pisemnej pochwały  za działalność w Szkolnym Klubie Wolontariuszy odbywa się dwa razy w roku: pod koniec I półrocza (apel podsumowujący) i na zakończenie roku szkolnego, podczas którego przedstawiane jest sprawozdanie podsumowujące działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza.
          3. Wolontariusz na bieżąco otrzymuje punkty za regularną i systematyczną pracę wolontarystyczną w SKW.
          4. Wpis na świadectwie (oraz stosowne zaświadczenie dla uczniów klas ósmych) otrzymują Wolontariusze, którzy zdobędą, co najmniej 70 punktów za prace społeczne w ciągu roku szkolnego.
          5. Wolontariusz ewidencjonuje swoje działania na karcie wolontariusza. Po wywiązaniu się z zadania ma obowiązek zgłosić się do opiekuna wolontariatu po potwierdzenie. Jeśli zadania koordynował inny nauczyciel, należy jego poprosić o potwierdzenie udziału w akcji.
          6. Punktowa ocena prac wolontariusza:
          • 20 p. za zaproponowanie i przeprowadzenie akcji zewnętrznej;
          • 15 p. ( jednorazowo na półrocze) za podjęcie się wykonywania zadania cyklicznego (półrocze, rok) np. czytanie uczniom młodszym, pomoc w odrabianiu lekcji;
          • 10 p. za jednorazowy udział w akcji poza terenem szkoły (np. zbieranie żywności dla biednych);
          • 10 p. za zaproponowanie i przeprowadzenie akcji na terenie szkoły;
          • 7 p. za udział w akcji na terenie szkoły;
          • 5 p. za wsparcie szkolnych akcji.
          1. O liczbie przyznanych punktów decydują opiekunowie wolontariatu.
          2. Punkty za pracę w wolontariacie będą przyznawać koordynatorzy Klubu po zakończonej akcji. Opiekunowie zastrzegają sobie prawo do przyznania dodatkowych punktów szczególnie aktywnym wolontariuszom. 

          §7

          Postanowienia końcowe

           

          1. Regulamin obowiązuje wszystkich członków Szkolnego Klubu Wolontariusza.

          2. Zmiana regulaminu powinna być zatwierdzona przez członków Klubu.

          3. Rozwiązania Klubu może dokonać tylko Dyrektor Szkoły.

          4. Wolontariusze obchodzą 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

           

          Załączniki: 

          Załącznik nr 1 do Regulaminu Szkolnego Klubu Wolontariusza działające w Szkole Podstawowej                                    im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nasutowie

           

          Zobowiązanie wolontariusza

           

          Przystępując do Szkolnego Klubu Wolontariusza oświadczam, że znam i akceptuję jego cele oraz zasady pracy. Zobowiązuję się do przestrzegania Regulaminu Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz sumiennego i bezinteresownego wykonywania powierzonych mi zadań.

           ……………………….……………..………………………..

          data, czytelny podpis

           

          Załącznik nr 2 do Regulaminu Szkolnego Klubu Wolontariusza działające w Szkole Podstawowej                                    im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nasutowie

           

          Zgoda rodzica/opiekuna prawnego

           

          Wyrażam zgodę na działalność w Szkolnym Klubie Wolontariusza mojego dziecka/podopiecznego …………………………………………………………………….………… w roku szkolnym 20………./20………....

          ………….……………………………………

          data, czytelny podpis rodzica/opiekuna prawnego

          Załącznik nr 3 do Regulaminu Szkolnego Klubu Wolontariusza działające w Szkole Podstawowej                          im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nasutowie

          Informacje na temat zasad pracy i dokumentowania zadań Szkolnego Klubu Wolontariatu działającego w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nasutowie w okresie pandemii COVID-19 lub innego zagrożenia epidemicznego, którego skutkiem jest praca i nauka w trybie zdalnym, czyli z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

          W sytuacji gdy nauka przebiega w trybie zdalnym, spotkania wolontariuszy również muszą odbywać się zdalnie, natomiast dokumenty, które były wcześniej zbierane w formie papierowej, mogą teraz przyjąć formę dokumentów elektronicznych (np. zgoda na udział w szkolnym wolontariacie, zgoda na publikację wizerunku), które zostaną wydrukowane po powrocie do szkoły.

          Nie ma potrzeby zawieszać działalności Szkolnego Klubu Wolontariatu w okresie nauki zdalnej, ponieważ odpowiednio dobrana aktywność wolontariacka pomaga uczniom przetrwać trudny czas izolacji. Ponadto przymus odnalezienia się w nowej sytuacji może wspierać rozwój kreatywności, a także wielu innych kompetencji u uczniów i uczennic. Zatem wspólnie z uczniami należy szukać rozwiązań, które umożliwią ciągłość działania szkolnych kół wolontariatu pomimo pandemii i wpłyną na ogólny rozwój podopiecznych.

          Dokumenty regulujące kwestie wolontariatu pozostają bez zmian, najważniejszym z nich wciąż jest Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057, z 2021 r. poz. 1038, 1243, 1535.). Definiuje ona m.in., czym jest wolontariat, kto może być wolontariuszem oraz kto może go organizować. Szkoła wskazana jest w ustawie jako jeden z podmiotów, który może organizować wolontariat.

          Ponadto o wolontariacie mówią podstawowe ogólne dokumenty oświatowe, jak na wstępie. 

           

          Skuteczna współpraca  wolontariuszy w trybie zdalnym

          Najlepiej, aby praca z kołem wolontariatu była zbliżona do tej sprzed pandemii:

          1. opracowanie harmonogramu stałych spotkań, czyli dni i godziny spotkań (np. za formularza Google Forms),;
          2. sporządzanie notatek ze spotkań (narzędzia szkolnej platformy edukacyjnej Google G-Suite);
          3. utworzenie pokoju w Google Classroom pt. WKS NASUTÓW do bieżącej komunikacji z wolontariuszami; korzystanie ze skrzynki pocztowej SKW wolontariat@nasutow.com
          4. założenie konta na facebooku, w celu dokumentowania poczynań i zadań wolontariuszy, wyznaczenie osób odpowiedzialnych za to zadanie;
          5. dokumentowanie działań wolontariatu na stronie szkolnej www.nasutowszkola.edupage.org                                                                                             w zakładce WOLONTARIAT;
          6. organizowanie cykli rozmów i zpotkań w streamingu wykorzystując Google Meet  z uczniami i uczennicami o ich potrzebach oraz motywacji do udziału w wolontariacie i w miarę możliwości uwzględnienie tych potrzeb w działaniach;
          7. organizowanie spotkań on-line wolontariuszy z innymi uczniami.

          Szkolny wolontariat sprzyja rozwojowi wolontariuszy w każdej sytuacji (zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zdalnym),  ponieważ działa zgodnie z kryteriami jakości, opracowanymi przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, a mianowicie:  

          1. jest formalnie uporządkowany,
          2. działa aktywnie i włącza wiele osób,
          3. jest oparty na współpracy wewnątrzszkolnej,
          4. jest widoczny i doceniany,
          5. jest różnorodny,
          6. jest oparty na inicjatywie i partycypacji młodzieży,
          7. rozwija kompetencje i umiejętność autorefleksji,
          8. działa lokalnie,
          9. jest przestrzenią budowania relacji,
          10. działa etycznie i skutecznie.