• Patron

• Kardynał Stefan Wyszyński - nasz Patron - Prymas Tysiąclecia, błogosławiony, Książę Kościoła, wielki patriota, społecznik, mąż stanu. Niestrudzony duszpasterz, który przeprowadził Kościół i Naród polski przez burzliwe morze ateistycznego totalitaryzmu, płacąc za to wieloletnim więzieniem.

Służąc ludziom Prymas Wyszyński zasłużył sobie na wszystkie tytuły, jakie przypisała mu historia. Bez reszty oddany Matce Chrystusowej swoją siłę czerpał z Boga, co pozwoliło mu przetrwać okres uwięzienia i prześladowania.

Z relacji świadków wiadomo, że w stosunku do ludzi był prosty i otwarty. Na każdym kroku widać było jego dobroć i pokorę. Potrafił znaleźć wspólny język z każdym człowiekiem bez względu na jego pochodzenie i stanowisko. Zawsze wrażliwy na cierpienie i krzywdę ludzką. Kochali go duszpasterze, młodzież, dzieci, robotnicy i rolnicy.

Do ostatnich chwil swojego utrudzonego życia służył Matce-Kościołowi i Matce-Ojczyźnie. Radził, napominał, zachęcał. Uznany za najwyższy autorytet moralny zarówno przez tych, którzy byli mu wierni, jak i tych, którzy jeszcze nie tak dawno go prześladowali. Jego osoba łączyła w sobie wielki intelekt i wielkie serce.

Nadrzędnym celem wychowawczym naszej szkoły jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży idei i haseł głoszonych przez Wielkiego Patrona, które zapadając w serca uczniów, kształtować będą ich charakter i postawy.

W obecnych czasach, gdzie pieniądz bywa często najwyższą wartością, a normy moralne zaczynają mieć jedynie historyczne znaczenie, istnieje ogromna potrzeba popularyzacji takich postaci, jak Kardynał Stefan Wyszyński.

Wczytując się w słowa naszego Patrona starajmy się spełniać Jego oczekiwania w stosunku do nas - uczniów szkoły noszącej Jego imię.

"Jesteście pokoleniem milenijnym, przełomowym, które żyje na grani dwóch Tysiącleci. Wiecie, jak trudno jest utrzymać się na grani. Wieją tam potężne wichry i szaleją burze.... Trzeba mocna trzymać się "pazurami" rodzinnej skały, aby nie spaść na dno przepaści. Trzeba nie lada wysiłku i bohaterskiego męstwa, aby się ostać (...) Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! - serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. (,,,) Pamiętajcie - orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko."

Kardynał Stefan Wyszyński